Vybrať si vhodného dodávateľa pre váš nový web je kľúčové z pohľadu nákladov aj prevádzky webovej stránky. Dobrý dodávateľ však nie je to jediné, čo vás pri vývoji webu čaká a čo musíte zvážiť, kým sa do projektu vôbec pustíte. Ak zvažujete, že sa pustíte práve do tohto typu projektu, pripravte sa, že vás čaká aj toto.

Musíte vedieť, čo chcete

Nemému dieťaťu ani vlastná mať nerozumie. Ak nedokážete popísať svoje požiadavky a definovať, čo od webu očakávate, nikto to za vás neurobí. Musíte mať jasno minimálne v tom, čo od webu očakávate a aký z neho chcete mať úžitok. Mať web len tak je luxus, ktorý si nemôže dovoliť nikto.

Musíte si vybrať správneho dodávateľa

Na Slovensku je dostatočné množstvo subjektov, ktoré sa zaoberajú softvérovým vývojom a tvorbou webových stránok. Máte teda na výber. Na jednej strane je to fajn, na strane druhej to výber môže komplikovať. V tomto prípade je základnou radou – dajte na referencie spokojných zákazníkov. Ideálne od niekoho koho poznáte a kto bol so službou tej ktorej spoločnosti spokojný. Pri výbere zvážte nielen termíny, cenu a kvalitu navrhovaného projektu, no nebojte sa spýtať aj na ďalšiu spoluprácu pri údržbe webu, prípadne na možnosti, ktoré vám systém ponúka, pokiaľ chcete niektoré jeho časti prípadne spravovať sami. Prevádzka webu by mohla váš projekt časom značne predražiť.

Musíte spolupracovať

Nech si vyberiete akéhokoľvek dodávateľa, nikdy nemôže web vytvoriť bez spolupráce s vami. Uvedomte si, že je to predovšetkým váš projekt a vo finále vaša prezentácia. Preto sú vaše vstupy a vaša priebežná spätná väzba dôležitá.

Musíte určiť, kto je za čo zodpovedný

V rámci projektu musíte zodpovedať na otázku – kto bude vo vašej firme za projekt zodpovedný. Ani pre najskúsenejšieho a najlepšieho dodávateľa nie je ľahké, ak neexistuje v projekte hierarchia právomoci a zodpovednosti. Treba teda vedieť, kto má pre projekt webu u vás to posledné slovo.