SEO je magická skratka. Rozmenená na drobné znamená „search engine optimisation“ – teda optimalizáciu pre vyhľadávače ako Google, či Bing. Nikdy to nebolo celkom jednoduché. No treba si úprimne priznať, že v tejto otázke hrá rozvíjajúca sa technológia v neprospech špekulantov a tých, čo hľadajú rýchle riešenia.

Boli časy, keď vám obrazne povedané stačilo mať vhodne zvolenú doménu, nadpis a kľúčové slová v meta dátach na to, aby ste mali základ dobrej optimalizácie. Dnes je situácia celkom iná. Roboty, ktoré denne prehľadávajú milióny stránok, sú oveľa sofistikovanejšie než kedysi a na stránku nazerajú komplexne, a to aj z pohľadu jej zdrojového kódu, obsahu a tiež jej aktualizácie.

Dobre postavený web je základ

Aby ste položili základ optimalizácii pre prehliadače, musíte sa tejto otázke venovať už pri jej návrhu a tvorbe. Obraz, ktorý vidíte vy na monitore počítača či mobilného telefónu nie je to, čo vidia stoje, ktoré ju posudzujú z pohľadu jej kvality pre vyhľadávače. Aby ju dokázali správne prečítať, triediť a zaraďovať do poradovníka vo fronte jej konkurentov, musíte ich nakŕmiť tými správnymi dátami. Obraz, ktorý vidia roboty, sa nazýva zdrojový kód. V jeho štruktúre stroje vidia, kde sú nadpisy, obrázky, texty, ale aj všetky ďalšie funkcie, ktoré web vykonáva.

Pozor na zbytočné chyby

Dôležitými parametrami, na ktoré dnes roboty spracúvajúce weby pre vyhľadávače prihliadajú, sú aj také veci ako optimalizácia pre mobilné zariadenia, či bezpečnosť stránky. Váš web by mal byť dobre zobraziteľný aj na malých displejoch mobilných telefónov. A mal by byť vždy dostupný cez HTTPS – t.j. mať bezpečnostný certifikát. Stránky bez bezpečnostného certifikátu dnes automaticky vo výsledkoch klesajú.

Priebežne aktualizujte

Mať len web nestačí. Mal by sa postupne vyvíjať a ponúkať návštevníkom stále niečo nové. Aktualizácia obsahu, napríklad v podobe blogu, kam postupne pridávate nové články a informácie, ukáže robotom, že sa o web príkladne staráte a že dáva zmysel návštevníkov k vám odkazovať. A to nielen na tie najnovšie články.