Každá spoločnosť, ktorá sa zaoberá tvorbou web dizajnu, vám potvrdí, že zadávatelia dokážu byť niekedy čertovsky kreatívni a že ich kreativita nie je vždy k prospechu projektu. Ak nechcete svojho dodávateľa pre dizajn webu trápiť požiadavkami absurdnými ako Comic Sans, či lietajúce jednorožce na úvodnej stránke, osvojte si aspoň zopár základných informácií a pravidiel pre tvorbu web dizajnu.

Logo nemusí mať veľkosť ako dostihový kôň

Jedna zo základných výčitiek väčšiny zadávateľov webu. Mám tam malé logo… Chápeme, že značka je pre vás dôležitá. Ale verte tomu alebo nie – pre návštevníkov nie. Veľké logo, zvlášť pri fixovanej hlavičke stránky, jednoducho zavadzia. Skúste akceptovať fakt, že užívatelia chcú mať z webu úžitok a trochu upustite zo svojej pýchy a hrdosti. Nech príbeh vašej značky hovorí predovšetkým obsah a nie logo.

Nie, Comic Sans naozaj nie je pekný font, pre web už vôbec nie

Ak robíte retro web, prosím. Vo všetkých ostatných prípadoch na to zabudnite. V otázke použitých písiem si nechajte poradiť od web dizajnéra… Vždy!

Farba na vašom monitore nemusí byť rovnaká ako na grafikovom

Červená je raz červená a modrá zasa modrá. V chlapskom ponímaní určite. Vo vnímaní žien a grafikov však z každej z farieb existuje neuveriteľné množstvo variant. Ale skôr, než grafikovi poviete, že práve táto červená sa vám nepáči, pozrite si výstup na viacerých zariadeniach. Každý monitor môže mať trochu inú kalibráciu a zobrazovať farby trochu iným spôsobom.

Mobil je dôležitejší než váš monitor

Najdôležitejšie pravidlo sa týka optimalizácie webu. Nech už vám web dizajnérska firma predkladá čokoľvek, trvajte na tom, že chcete vidieť, ako bude daný dizajn zobrazený na zariadeniach s menším displejom – na tabletoch a mobiloch. Už niekoľko rokov platí „mobile first“ – teda kvalita zobrazenia na mobile na prvom mieste. Napriek tomu sa návrh webových stránok robí primárne pre desktopové zariadenia. Je totiž jednoduchšie robiť redukciu a optimalizáciu smerom k mobilu než naopak. Jednoduchšie ale nevyhnutné. Nikdy na ňu nezabudnite.